כתבות נבחרות

דם טבורי

מאת: אלעד שוב

דם טבורי יכול להציל בעתיד חיים

דם טבורי הוא דם שנמצא בחבל הטבור ובשלייה של תינוק שזה עתה נולד, ונחשב לדם האיכותי ביותר שיש, משום שהוא עדיין טרי וחדש, ותאי הדם שנמצאים בו עדיין לא הספיקו להתחלק ולקבל על עצמם את התפקידים השונים בגוף. בעבר, דם טבורי היה נזרק ביחד עם חבל התבור והשלייה ולא משתמשים בהם. אולם כיום יותר ויותר הורים מבקשים לשמור את דגימת הדם הטבורי, על מנת שניתן יהיה להשתמש בו בעתיד. משום איכותו הגבוהה של הדם הזה, הוא יכול להציל בהתאמה של 100% את בעל הדם הזה, ביום שהלה יצטרך תרומת תאים למחלה קשה שתהיה לו, או מכל סיבה אחרת שהיא, ומדובר גם על התאמה של 75% לשאר בני המשפחה.

להשיב חיים עם דם טבורי

דם טבורי כיום נחשב לאחד הנכסים המשמעותיים ביותר בתחום הרפואה המחייה, משום שהוא מכיל בתוכו את כל מה שהגוף צריך במידה ויש איזושהי בעיה. אם בעתיד תהיה בעיה עם הכבד, הלב, הכליות ועוד, לא יצטרכו לחפש תורם מתאים – תהליך שיכול להיות ארוך ומתיש וגם ללא תוצאות חיוביות תמיד, אלא כל מה שיצטרכו לעשות הוא להשתמש בדם הטבורי של האדם המדובר, שנלקחו לאחר לידתו ונשמרו כל השנים הללו. הטכנולוגיה כיום מאפשרת לאנשי הרפואה לשמור את הדם הטבורי לאורך שנים ארוכות, מה שבעבר לא היה אופציונאלי, מה שגם שהידע אודות הדם הטבורי עוד היה בחיתוליו ואף לא קיים.

דם טבורי לעתיד בטוח יותר

המודעות לחשיבות הגדולה של דגימות דם טבורי גדלה אף יותר בשנים האחרונות ויש מספר חברות ישראליות שמספקות את השירות המדובר של שמירת הדם בהקפאה. הורים שרוצים לעשות זאת, צריכים להחליט עם איזו חברה עליהם לעבוד, ומומלץ לבדוק לגבי המחירים, שמשתנים מחברה לחברה, וגם לגבי מקום השמירה, בין אם בארץ או בחו"ל, וגם לגבי פיצול הדגימה לשתיים או לא. אחד הפרמטרים החשובים ביותר הוא אורך הזמן שבו נשמר הדם הטבורי, שלרוב הוא עומד על 20 שנה, אך יש לבדוק זאת מראש, על מנת שניתן יהיה לבחור את החברה המתאימה.

זכות הציבור לחיות

יש הורים שמחליטים כי הם רוצים לתרום כל דוגמת דם טבורי שתהיה להם לטובת האוכלוסייה הרחבה, מה שנותן לרבים את האפשרות להינצל במידה וקיימת סכנת חיים שדורשת תרומת תאים מסוג כזה או אחר. לשם כך, יש למד"א מאגר מיוחד שהוא דואג שלמור בו את הדגימות הציבוריות הללו.


 
© כל הזכויות שמורות ל Pencil - אין להעתיק מאמרים מהאתר. 2009-2010